Witamy

Witamy na oficjalnej stronie Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii!

„…Niegdyś ten sam podręcznik medyczny przechodził z pokolenia na pokolenie przez wiele lat, dziś co 5 lat trzeba go wydawać na nowo. Studia medyczne wystarczały na całe życie, dziś musieliśmy wprowadzić ustawiczne, ciągłe szkolenie przez całe życie zawodowe…”
Prof. Kornel Gibiński

Zapraszamy do Oddziału Śląskiego PTG-E, zachęcamy do uczestniczenia w działalności szkoleniowo-naukowej i odwiedzania strony.

Spotkanie naukowe Oddziału Śląskiego: 14.10.2015 - relacja

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w wt., 11/10/2015 - 22:12

Dnia 14.10.2015, w Sali Wykładowej Domu Lekarza Śląskiej Izby Lekarskiej odbyła się inauguracja kolejnego cyklu spotkań naukowych organizowanych przez Oddział Śląski PTG-E. Tematyką zebrania był przegląd aktualnej wiedzy dotyczący choroby refluksowej przełyku, możliwości diagnostyki i terapii oraz stojących przed nami wyzwań. W trakcie dyskusji, która wywiązała się po wygłoszeniu wykładów, w gronie ekspertów poruszono szereg praktycznych problemów, które napotykamy w codziennej praktyce.

Spotkanie zainaugurował Przewodniczący Oddziału Śląskiego PTG-E: dr hab. n. med. Marek Waluga (Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii SUM), który przedstawił aktualny stan wiedzy w prezentacji pt. "PPI-czy można skuteczniej, czyli postęp czy przełom". Tematyka wykładu obejmowała szereg problemów dotyczących terapii choroby refluksowej, przedstawiono  w nim również podstawy patofizjologii i diagnostyki tego schorzenia. Prelegent zwrócił uwagę na nowoczesne kierunki badań dotyczących roli żółci i mikrobiomu w patogenezie choroby refluksowej. Materiał merytoryczny jest dostępny w formie PDF w zakładce "Wykłady" na naszej stronie internetowej.

Drugą prezentację przedstawił lek. Michał Żorniak (Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii SUM; Katedra i Zakład Farmakologii w Zabrzu SUM), dotyczyła ona nowych możliwości farmakoterapii choroby refluksowej przełyku przy użyciu dexlansoprasolu - leku o zmodyfikowanym uwalnianiu, dającym szansę na zwiększoną skuteczność leczenia. Wykład znajdą Państwo w formie PDF w odpowiedniej zakładce na naszej stronie internetowej.

Po części wykładowej i komentarzach ekspertów, w tym min.: dr hab. Ewy Nowakowskiej-Duławy, prof. dr. hab. Andrzeja Nowaka i prof. dr. hab. Marka Hartleba (Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii SUM) odbyło się krótkie spotkanie kuluarowe, w trakcie którego kontynuowano dyskusję i które stanowiło dobrą okazję do poszerzenia praktycznej wiedzy dla licznie zgromadzonych Gości.

 

Zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach!

Kolejna okazja to 09.12.2015; godz. 17:00, Dom Lekarza przy ul. Grażyńskiego 49 w Katowicach.

Do udziału zapraszamy wszystkich sympatyków gastroenterologii, a także szczególnie Internistów i Chirurgów, a tym razem wykłady wygłoszą:

dr hab. n. med. Michał Kukla (Klinika Gastroenterologii i Hepatologii SUM)

dr hab. n. med. Marek Olakowski (Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego SUM)

dr hab. n. med. Marcin Adamczak (Klinika Nefrologii, Transplantologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych SUM)

Więcej informacji w dziale "Aktualności" na stronie głównej www.ptg-e-katowice.pl

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

 


Galeria:

Tags: